New year’s second tiger falls


Song Liang, member of the Standing Committee of the CPC Gansu Provincial Committee and executive vice governor of Gansu Province, is suspected of serious violations of discipline and law and is currently under disciplinary review and supervision by the Central Commission for Discipline Inspection and the State Supervision Commission, according to the website of the Central Commission for Discipline Inspection and the State Supervision Commission.
Previously, the “Notice of Gansu Provincial People’s Government on adjusting the division of work of vice governors” published on the website of Gansu Provincial People’s government said that according to the changes in the members of the leading group of the provincial government and the work needs, the relevant work division adjustment is hereby notified as follows:
Song Liang, executive vice governor: in charge of natural resources, forestry and grassland.
In charge of provincial natural resources department, provincial forestry and grassland Bureau (provincial greening office, Gansu administration of giant panda Qilian Mountain National Park), provincial geological and mineral exploration and Development Bureau, provincial Nonferrous Metal Geological Exploration Bureau, provincial coalfield geology bureau, Bailongjiang Forestry Administration Bureau and Xiaolongshan Forestry Experimental Bureau.
Contact Xi’an Bureau of state natural resources supervision and the office of forest resources Commissioner of State Forestry and grassland administration in Xi’an.
Resume of song Liang
Song Liang, male, Han nationality, was born in December 1963 in Xinji, Hebei Province. He joined the Communist Party of China in October 1990 and began to work in July 1985. He graduated from school of economics of Nankai University, majoring in finance. He holds a master’s degree in economics and is an economist.
September 1981 to July 1985, majored in planned statistics, Department of economics, Inner Mongolia University
1985.07-1989.03 cadre of Economic Research Institute of Planning Commission of Inner Mongolia Autonomous Region
1989.03-1993.09 deputy director and director of General Office of Economic Research Institute of Planning Commission of Inner Mongolia Autonomous Region
1993.09-1994.04 deputy director of General Department of Planning Commission of Inner Mongolia Autonomous Region
1994.04-1996.08 deputy director of the third Secretariat of the general office of the government of Inner Mongolia Autonomous Region
August, 1996 to June, 2000: Director of Research Division 1, general office of Inner Mongolia Autonomous Region Government
2000.06-2003.06 deputy director of the general office of the government of Inner Mongolia Autonomous Region
2003.06-2004.06 deputy director of General Office of Inner Mongolia Autonomous Region government, deputy director of Financial Work Office of Inner Mongolia Autonomous Region Government
2004.06-2004.12 director of Financial Work Office of Inner Mongolia Autonomous Region Government
2004.12-2011.08 director and Secretary of the Party group of the financial work office of the government of Inner Mongolia Autonomous Region
(during which: from September 2006 to June 2008, Nankai University, School of economics, studied as an in-service postgraduate majoring in finance and obtained a master’s degree in economics; from March 2007 to January 2008, studied in the training class for young and middle-aged cadres of the Central Party School)
2011.08-2014.04 Deputy Secretary of Chifeng municipal Party committee of Inner Mongolia Autonomous Region (department level)
2014.04-2015.11 director and Secretary of the Party group of the Department of transportation of Inner Mongolia Autonomous Region
2015.11-2016.11 Secretary of Wuhai municipal Party committee of Inner Mongolia Autonomous Region
2016.11-2017.03 member of the Standing Committee of the Party committee of Inner Mongolia Autonomous Region and Secretary of Tongliao municipal Party committee
March 2017 to June 2018: member of the Standing Committee of Gansu provincial Party committee, vice governor and member of the Party group of Gansu Provincial Government
June 2018 – member of the Standing Committee of Gansu provincial Party committee, executive vice governor and Deputy Secretary of the Party group of Gansu Provincial Government
Member of the 13th Gansu provincial Party committee and standing committee. (resume from the website of Gansu Provincial People’s Government)